Dochodzenie odszkodowań powypadkowych

Ustalenie, kto jest winny wypadku samochodowego, jest niezbędne do podjęcia decyzji, kto zapłaci za szkody powstałe w wyniku wypadku. Zasadniczo osobą winną jest osoba, której zaniedbanie spowodowało wypadek, a ta osoba zazwyczaj musi zapłacić za szkody osobie poszkodowanej, która najczęściej sama planuje dochodzenie odszkodowań.

Ustalanie usterki w wypadku samochodowym – lokalizacja uszkodzenia pojazdu może wiele powiedzieć o wypadku. Istnieją jednak jasne przypadki, a następnie są inne, mniej proste scenariusze. Uszkodzenie po stronie pasażera jest zwykle oznaką winy drugiego kierowcy, szczególnie jeśli w drugim samochodzie występują uszkodzenia przedniej części pojazdu. Na przykład kierowca mógł zjechać z podjazdu bez patrzenia lub przejechać na czerwonym świetle. Lokalizacja uszkodzeń w pojazdach może również stanowić dowód kolizji tylnej części pojazdu. Można to zobaczyć, jeśli tył jednego samochodu jest uszkodzony wraz z przodem drugiego. W większości przypadków winny jest kierowca, który uderzy w inny samochód od tyłu. Podobnie w przypadku wypadku przy skręcie w lewo, jeśli na przedniej części jednego samochodu i na przedniej prawej stronie drugiego jest uszkodzenie, samochód wykonujący skręt w lewo zwykle uważa się za winny.

W innych wypadkach samochodowych dochodzenie odszkodowań i ustalenie winy po uszkodzeniu w wyniku wypadku samochodowego może być trudniejsze. Może być zatem konieczne skonsultowanie się z ekspertem od rekonstrukcji wypadków. Specjalista ds. rekonstrukcji wypadków może pomóc w ustaleniu usterki, dokładnie badając uszkodzenie samochodu. Eksperci ci dysponują specjalistyczną wiedzą z zakresu fizyki, dynamiki i inżynierii. Eksperci od rekonstrukcji wypadków zajmujący się dochodzeniem odszkodowań i specjalizujący się w pojazdach mogą uzyskać pomiary śmieci, tworzyć modele, a nawet odtworzyć wypadki, starając się zrozumieć wypadek samochodowy.
Inne czynniki określające przyczynę wypadku samochodowego – uszkodzenie w wyniku wypadku samochodowego nie jest jedynym czynnikiem, który eksperci badają w celu ustalenia winy i czynności jaką jest dochodzenie odszkodowań.
Według Kancelarii Odszkodowawczej Meditor eksperci badają takie kwestie, jak:
– Kąty kierownicy
– Reflektory
– Układy przeciwblokujące
– Nagłe przyspieszenie
– Odporność na awarie
– Punkt uderzenia.