Jak uratować zardzewiałe kociołki żeliwne?

Może rzeczywiście nadejść dzień, w którym będziesz chciał zrehabilitować poważnie zardzewiałe kociołki żeliwne. Być może natkniesz się na fantastyczny element w pchlim targu lub sklepie z artykułami używanymi, a to tylko kilka dolarów. Być może zostawisz skarb babci w porannej rosie po festiwalowym ognisku. Ezoteryczne czarownice kuchenne, choć może to być, jest całkowicie w granicach możliwości, że posiadanie praktycznej wiedzy na temat usuwania rdzy uratuje twoje kociołki żeliwne pewnego dnia.

Mówiąc najprościej, istnieją cztery podstawowe techniki, które można zastosować do zardzewiałej skorupy, która pokryła kociołki żeliwne: usuwanie mechaniczne, spalanie, usuwanie chemiczne i elektroliza. Oczywiście wszystkie mają swoje zalety i wady. To, o czym większość ludzi pomyślałaby najpierw, to oczywiście mechaniczne usunięcie. Byłoby to otarcie rdzy od nienaruszonego metalu za pomocą substancji ciernych, takich jak papier ścierny, wełna stalowa lub stalowa szczotka przymocowana do wiertła.

Jeśli rdzewienie jest bardzo lekkie, jest to prawdopodobnie najlepsza droga: stracisz tylko trochę czasu i smaru łokciowego. Jedyną prawdziwą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, aby nie przeszukiwać za bardzo jednego miejsca – szczególnie przy użyciu narzędzia do wiercenia. Zbyt duże tarcie w jednym miejscu może oznaczać, że zużyjesz plamy żelaza i stworzysz małe zagłębienia w swoim kawałku, co może wpłynąć na sposób gotowania garnka. (Oczywiście, jeśli kocioł nie będzie używany do gotowania, nie jest to poważny problem). Gdy problemy z rdzą są cięższe, o wiele ważniejsze jest uratowanie kociołków żeliwnych i znalezienie lepszego rozwiązania – czyli kupna nowego kociołka żeliwnego.