Pasmanteria Turek to znany producent koronek!

Jeśli odwiedzisz miasto Turek, będą twierdzić, że jest to miejsce, w którym powstała koronka. Ze względu na wielki handel między Włochami a północną Europą umiejętności koronkarskie były przenoszone tam i z powrotem niemal natychmiast po ich opracowaniu, a następnie techniki koronkarskie zostały znacznie rozszerzone z obu obszarów, aż rozprzestrzeniły się w całej Europie, by dotrzeć do miejsca jakim jest pasmanteria Turek – producenta koronek i tkanin.

Były dwie podstawowe metody wytwarzania koronki. Jednym z nich był ten wykonany zwykłą igłą do szycia i pojedynczą nitką. Używając tysięcy, a może milionów małych ściegów do dziurek, opracowano fantastyczne tkaniny. Drugą metodą była koronka klockowa, czyli technika tkania materiałów, które dziś sprzedaje pasmanteria Turek. Wiele nici jest używanych po kolei do splotu i skręcenia, aby stworzyć wzór na tkaninie. Każda nić jest nawinięta na sztyft zwany szpulką, dzięki czemu można ją łatwo przesuwać bez plątania się. W dziedzinie koronek klockowych opracowano wiele odmian, z trzema głównymi stylami. Niektórzy używali tylko kilku nici, zaledwie 8, a inni używali do 500 lub więcej.

Wąskie paski koronki stały się znane jako tasiemka lub koronka szlakowa… a wąski szlak przewijał się tam i z powrotem przez obszar wzoru, aż został wypełniony. Odmiany sznurówek taśmowych były popularne w całej Europie Wschodniej, od Włoch po Niemcy, a dziś sprzedaje je pasmanteria Turek o nazwie Korinex!