Poznaj nasz Alucobond!

Arkusze akrylowe i poliwęglanowe, alucobond mają wiele różnych właściwości. Te dwa rodzaje tworzyw sztucznych są często porównywane ze sobą, ponieważ mają podobny wygląd i są najczęściej stosowanymi przezroczystymi tworzywami sztucznymi na rynku. Obydwa mają zalety i wady. Ogólnie rzecz biorąc, folia akrylowa jest bardziej błyszcząca, a płyta poliwęglanowa jest mocniejsza. Zarówno akryl, jak i poliwęglan ważą o ponad połowę mniej niż kawałek szkła porównywalnej wielkości, a mimo to są znacznie mocniejsze od szkła. Obydwa materiały są również bardzo łatwe w czyszczeniu.

Akryl i alucobond jest sprzedawany pod wieloma nazwami towarowymi, takimi jak Plexiglas, Lucite, Perspex, Policril, Gavrieli, Vitroflex, Limacryl, R-Cast, Per-Clax, Plazcryl, Acrylex, Acrylite, Acrylplast, Altuglas, Polycast, Oroglass, Alucobond, Optix. W szczególności „pleksiglas” jest używany niemal zamiennie z „tworzywem akrylowym”. Chociaż każdy produkt będący znakiem towarowym może mieć nieco inne właściwości, każdy z nich tworzy tworzywo akrylowe.
Przykładowo poliwęglan boi się estrów, ketonów i alkoholi, czyli związków obecnych w wielu powszechnie stosowanych detergentach, które powodują, że staje się nieprzezroczysty.

Poniżej przedstawiamy zalety i wady Alucobondu i każdego z nich i przedstawiamy typowe zastosowania akrylu dla każdego rodzaju tworzywa sztucznego.

Zanim jednak szczegółowo porównamy i porównamy arkusze poliwęglanowe i akrylowe, zidentyfikujmy kilka dobrze znanych cech, które są unikalne dla każdego materiału.