Ślusarz wykonuje otwieranie samochodów od ręki

Chwyt transpondera jest albo kluczem samochodowym, albo kluczem wycinanym laserowo (więcej na temat kluczy wycinanych później). Główną różnicą między podstawowym kluczem samochodowym a kluczem transpondera jest to, że chip w kluczu transpondera musi zostać zaprogramowany przed uruchomieniem pojazdu. Wszystkie salony mają maszyny niezbędne do zaprogramowania klucza. Niektórzy mogą zaprogramować to za darmo, ale inni naliczą nawet godzinę pracy, podczas której mogli by otworzyć wiele samochodów i zamków. Większość ślusarzy samochodowych wykonujących otwieranie samochodów również powinna mieć te maszyny.

W niektórych pojazdach klucz transpondera i brelok są urządzeniem typu „wszystko w jednym”, co zwiększa cenę wymiany kluczyka i ogranicza liczbę miejsc, w których można go wymienić. Sprawdziliśmy cenę podstawowego klucza transpondera na starszym Fordzie F-150. Dealer podał nam 160 złotych za nowy klucz i dodatkowe 75 złotych za brelok. Jeśli pójdziesz do ślusarza wykonującego otwieranie samochodów, spodziewaj się mniej więcej 20–30 złotych.

Potencjalną tanią alternatywą dla dostępu do twojego samochodu jest zamówienie podstawowego klucza samochodowego bez nadajnika, a nie dzwonienie po ślusarza wykonującego otwieranie samochodów. Ten klucz zrobi wszystko oprócz uruchomienia silnika i może się przydać, jeśli kiedykolwiek zostawisz kluczyki w pojeździe.